MULTICOMP MCRH10V338M13X21 Electrolytic Capacitor, 3300 �F, 10 V, MCRH Series, � 20%, Radial Leaded, 13 mm
  • Rated voltage range of 10VDC to 100VDC
  • Tolerance of �20%
  • Endurance of 2000h at 85�C
  • Operating temperature range -40�C to 105�C
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Operating Temperature Min -40�C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 105�C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105�C
Voltage Rating 10V
Product Range MCRH Series
Diameter 13mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 3300�F
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance � 20%
Packaging Each
Height 21mm
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCRH10V338M13X21
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Tolerance of �20%
  • Endurance of 2000h at 85�C
Applications
Product details
Voltage Rating 10V
Product Range MCRH Series
Diameter 13mm
ESR -
Capacitance 3300�F
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance � 20%
Packaging Each
Height 21mm
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCRH10V338M13X21
Description
  • Tolerance of �20%
Voltage Rating 10V
Diameter 13mm
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance � 20%
Height 21mm
Part Number MCRH10V338M13X21
MULTICOMP MCRH10V338M13X21 Electrolytic Capacitor, 3300 �F, 10 V, MCRH Series, � 20%, Radial Leaded, 13 mm | Tanotis