
Multicomp PRO MCGLR35V227M10X16 Electrolytic Capacitor 220 µF 35 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 10 mm
Multicomp PRO MCGLR35V227M10X16 Electrolytic Capacitor 220 µF 35 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 10 mm
- Radial leaded miniature size aluminium electrolytic capacitors
- Low impedance/low ESR
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Automotive, Power Supplies
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCGLR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCGLR35V227M10X16 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.99
-70%$0.99
$0.30Multicomp PRO MCGLR35V227M10X16 Electrolytic Capacitor 220 µF 35 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 10 mm
- Radial leaded miniature size aluminium electrolytic capacitors
- Low impedance/low ESR
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Automotive, Power Supplies
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCGLR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCGLR35V227M10X16 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Radial leaded miniature size aluminium electrolytic capacitors
- Low impedance/low ESR
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Automotive, Power Supplies
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCGLR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCGLR35V227M10X16 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









