Multicomp PRO MCGPR35V338M16X32 Electrolytic Capacitor 3300 µF 35 V Mcgpr Series ± 20% Radial Leaded 16 mm
HomeStore
  • Capacitance value ranges from 0.1µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
  • Capacitance value ranges from 0.47µF to 820µF for 160VDC to 450VDC
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
  • Available in -40°C to 85°C and -25°C to 85°C temperature ranges based on rated voltage
  • Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Capacitance 3300µF
Voltage Rating 35V
Product Range MCGPR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 32mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 85°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCGPR35V338M16X32
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
Applications
Product details
Capacitance 3300µF
Voltage Rating 35V
Product Range MCGPR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 32mm
Operating Temperature Max 85°C
ESR -
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCGPR35V338M16X32
Description
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
Capacitance 3300µF
Voltage Rating 35V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 32mm
Operating Temperature Max 85°C
Part Number MCGPR35V338M16X32
Multicomp PRO MCGPR35V338M16X32 Electrolytic Capacitor 3300 µF 35 V Mcgpr Series ± 20% Radial Leaded 16 mm | Tanotis