Multicomp PRO MCKNP02SJ051JA10 Through Hole Resistor 5.1 ohm Mcknp Series 2 W ± 5% Axial Leaded
HomeStore
The MCKNP series is a Wire-wound Resistor with a rod type ceramic body and tin-plated iron surface steel end cap. This MCKNP series through hole fixed resistor features annealed copper coated with tin lead wire, insulated and non-flame paint coating. This resistor can be joined by welding. No evidence of flaming or arcing. The terminal leads shall be bent through 90° at a point of about 6mm from the body of the resistor and shall be rotated through 360° about the original axis of the bent terminal in alternating direction for a total of 3 rotations.
  • Non-inductive type
  • Excellent flame resistance
  • 70°C Ambient temperature
  • Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Product details
Resistance 5.1ohm
Product Range MCKNP Series
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 5%
Resistor Case Style Axial Leaded
Voltage Rating -
Resistor Element Type Wirewound
Temperature Coefficient ± 400ppm/°C
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCKNP02SJ051JA10
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Non-inductive type
  • Excellent flame resistance
  • 70°C Ambient temperature
Product details
Resistance 5.1ohm
Product Range MCKNP Series
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 5%
Voltage Rating -
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCKNP02SJ051JA10
Description
  • 70°C Ambient temperature
Resistance 5.1ohm
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 5%
Part Number MCKNP02SJ051JA10
Multicomp PRO MCKNP02SJ051JA10 Through Hole Resistor 5.1 ohm Mcknp Series 2 W ± 5% Axial Leaded | Tanotis