
TE CONNECTIVITY UPF50B1K0V Through Hole Resistor, UPF Series, 1 kohm, 500 mW, ± 0.1%, 300 V, Axial Leaded
TE CONNECTIVITY UPF50B1K0V Through Hole Resistor, UPF Series, 1 kohm, 500 mW, ± 0.1%, 300 V, Axial Leaded
Product details
| Temperature Coefficient | ± 5ppm/°C |
| Power Rating | 500mW |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 1kohm |
| Resistance Tolerance | ± 0.1% |
| Resistor Element Type | Metal Film |
| Product Range | UPF Series |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 300V |
Other details
| Brand | TE CONNECTIVITY |
| Part Number | UPF50B1K0V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
TE CONNECTIVITY UPF50B1K0V Through Hole Resistor, UPF Series, 1 kohm, 500 mW, ± 0.1%, 300 V, Axial Leaded
Product details
| Temperature Coefficient | ± 5ppm/°C |
| Power Rating | 500mW |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 1kohm |
| Resistance Tolerance | ± 0.1% |
| Resistor Element Type | Metal Film |
| Product Range | UPF Series |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 300V |
Other details
| Brand | TE CONNECTIVITY |
| Part Number | UPF50B1K0V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Temperature Coefficient | ± 5ppm/°C |
| Power Rating | 500mW |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 1kohm |
| Resistance Tolerance | ± 0.1% |
| Resistor Element Type | Metal Film |
| Product Range | UPF Series |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 300V |
Other details
| Brand | TE CONNECTIVITY |
| Part Number | UPF50B1K0V |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











