
Multicomp PRO MCMHR35V226M6.3X7 Electrolytic Capacitor 22 µF 35 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 6.3 mm
Multicomp PRO MCMHR35V226M6.3X7 Electrolytic Capacitor 22 µF 35 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 6.3 mm
- Rated voltage range from 6.3VDC to 63VDC
- ±20% tolerance
- Endurance is 1000h at 105°C
- Operating temperature range -40°C to 105°C
- Capacitor size varies from 4mm x 7mm to 8mm x 9mm (D x L)
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCMHR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 6.3mm |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Height | 7mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCMHR35V226M6.3X7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Multicomp PRO MCMHR35V226M6.3X7 Electrolytic Capacitor 22 µF 35 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 6.3 mm
- Rated voltage range from 6.3VDC to 63VDC
- ±20% tolerance
- Endurance is 1000h at 105°C
- Operating temperature range -40°C to 105°C
- Capacitor size varies from 4mm x 7mm to 8mm x 9mm (D x L)
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCMHR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 6.3mm |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Height | 7mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCMHR35V226M6.3X7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rated voltage range from 6.3VDC to 63VDC
- ±20% tolerance
- Endurance is 1000h at 105°C
- Operating temperature range -40°C to 105°C
- Capacitor size varies from 4mm x 7mm to 8mm x 9mm (D x L)
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCMHR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 6.3mm |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Height | 7mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCMHR35V226M6.3X7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









