Multicomp PRO MCMHR63V225M4X7 Electrolytic Capacitor 2.2 µF 63 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 4 mm
HomeStore
The Multicomp MCMHR series capacitors are radial leaded, polarized aluminium electrolytic capacitors with 0.1µF to 470µF capacitance range. These capacitors have a short body length of 7mm. MCMHR series capacitors are most suitable for high density applications.
  • Rated voltage range from 6.3VDC to 63VDC
  • ±20% tolerance
  • Endurance is 1000h at 105°C
  • Operating temperature range -40°C to 105°C
  • Capacitor size varies from 4mm x 7mm to 8mm x 9mm (D x L)
  • Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Capacitance 2.2µF
Voltage Rating 63V
Product Range MCMHR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 4mm
Lead Spacing 1.5mm
Height 7mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 1000 hours @ 105°C
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCMHR63V225M4X7
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-68%
  • ±20% tolerance
  • Endurance is 1000h at 105°C
Applications
Product details
Capacitance 2.2µF
Voltage Rating 63V
Product Range MCMHR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 4mm
Lead Spacing 1.5mm
Height 7mm
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCMHR63V225M4X7
Description
  • ±20% tolerance
  • Endurance is 1000h at 105°C
Capacitance 2.2µF
Voltage Rating 63V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 4mm
Lead Spacing 1.5mm
Height 7mm
Part Number MCMHR63V225M4X7
Multicomp PRO MCMHR63V225M4X7 Electrolytic Capacitor 2.2 µF 63 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 4 mm | Tanotis