
Multicomp PRO MCRH100V225M5X11 Electrolytic Capacitor 2.2 µF 100 V Mcrh Series ± 20% Radial Leaded 5 mm
Multicomp PRO MCRH100V225M5X11 Electrolytic Capacitor 2.2 µF 100 V Mcrh Series ± 20% Radial Leaded 5 mm
- Rated voltage range of 10VDC to 100VDC
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 2000h at 85°C
- Operating temperature range -40°C to 105°C
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 2.2µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | MCRH Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 5mm |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCRH100V225M5X11 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.18
-72%$0.18
$0.05Multicomp PRO MCRH100V225M5X11 Electrolytic Capacitor 2.2 µF 100 V Mcrh Series ± 20% Radial Leaded 5 mm
- Rated voltage range of 10VDC to 100VDC
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 2000h at 85°C
- Operating temperature range -40°C to 105°C
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 2.2µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | MCRH Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 5mm |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCRH100V225M5X11 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rated voltage range of 10VDC to 100VDC
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 2000h at 85°C
- Operating temperature range -40°C to 105°C
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 2.2µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | MCRH Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 5mm |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCRH100V225M5X11 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









