Multicomp PRO MCRH100V227M16X26 Electrolytic Capacitor 220 µF 100 V Mcrh Series ± 20% Radial Leaded 16 mm
HomeStore
The Multicomp MCRH series capacitors are general purpose, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 0.1µF to 15000µF.
  • Rated voltage range of 10VDC to 100VDC
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
  • Operating temperature range -40°C to 105°C
  • Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Capacitance 220µF
Voltage Rating 100V
Product Range MCRH Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 26mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCRH100V227M16X26
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
Applications
Product details
Capacitance 220µF
Voltage Rating 100V
Product Range MCRH Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 26mm
ESR -
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCRH100V227M16X26
Description
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
Capacitance 220µF
Voltage Rating 100V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 26mm
Part Number MCRH100V227M16X26
Multicomp PRO MCRH100V227M16X26 Electrolytic Capacitor 220 µF 100 V Mcrh Series ± 20% Radial Leaded 16 mm | Tanotis