
Multicomp PRO MCRH10V337M8X11 Electrolytic Capacitor 330 ?F 10 V Mcrh Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
Multicomp PRO MCRH10V337M8X11 Electrolytic Capacitor 330 ?F 10 V Mcrh Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
- General purpose radial leaded aluminium electrolytic capacitors
- Safely vent construction products
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Product details
| Capacitance | 330?F |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | MCRH Series |
| Capacitance Tolerance | ? 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -40?C |
| Operating Temperature Max | 105?C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105?C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCRH10V337M8X11 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $0.38
-71%$0.38
$0.11Multicomp PRO MCRH10V337M8X11 Electrolytic Capacitor 330 ?F 10 V Mcrh Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
- General purpose radial leaded aluminium electrolytic capacitors
- Safely vent construction products
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Product details
| Capacitance | 330?F |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | MCRH Series |
| Capacitance Tolerance | ? 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -40?C |
| Operating Temperature Max | 105?C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105?C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCRH10V337M8X11 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- General purpose radial leaded aluminium electrolytic capacitors
- Safely vent construction products
- Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Product details
| Capacitance | 330?F |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | MCRH Series |
| Capacitance Tolerance | ? 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -40?C |
| Operating Temperature Max | 105?C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105?C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCRH10V337M8X11 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









