
Multicomp PRO MPQRZGJ010JA00 MPQRZGJ010JA00 Resistor 1 ohm kW ± 5% Solder Lug
Product details
| Resistance | 1ohm |
| Product Range | - |
| Power Rating | 1kW |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Terminals | Solder Lug |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Technology | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ± 400ppm/°C |
| Resistor Type | Power |
| Resistor Mounting | Chassis Mount |
| Product Length | 325mm |
| Product Width | 60mm |
| Product Height | 119mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 155°C |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MPQRZGJ010JA00 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Multicomp PRO MPQRZGJ010JA00 MPQRZGJ010JA00 Resistor 1 ohm kW ± 5% Solder Lug
Product details
| Resistance | 1ohm |
| Product Range | - |
| Power Rating | 1kW |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Terminals | Solder Lug |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Technology | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ± 400ppm/°C |
| Resistor Type | Power |
| Resistor Mounting | Chassis Mount |
| Product Length | 325mm |
| Product Width | 60mm |
| Product Height | 119mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 155°C |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MPQRZGJ010JA00 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Resistance | 1ohm |
| Product Range | - |
| Power Rating | 1kW |
| Resistance Tolerance | ± 5% |
| Resistor Terminals | Solder Lug |
| Voltage Rating | - |
| Resistor Technology | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ± 400ppm/°C |
| Resistor Type | Power |
| Resistor Mounting | Chassis Mount |
| Product Length | 325mm |
| Product Width | 60mm |
| Product Height | 119mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 155°C |
| Qualification | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MPQRZGJ010JA00 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











