NICHICON LLS2D102MELB Electrolytic Capacitor, Snap-in, 1000 µF, 200 V, ± 20%, Snap-In, 3000 hours @ 85°C
HomeStore
  • -40 to 105°C Temperature range
  • 16 to 450V Rated voltage range
  • 56 to 56000µF Rated capacitance range
  • Anti-Solvent (through 100V only)
Applications
Industrial
Product details
Capacitance: 1000µF
Voltage(DC): 200V
Voltage(AC): -
Capacitance Tolerance: ± 20%
Capacitor Terminals: Snap-In
Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 85°C
Polarity: Polar
Product Range: LS
Product Diameter: 30mm
Product Height: 35mm
Lead Spacing: 10mm
ESR: -
Ripple Current: 3.15A
Operating Temperature Min: -40°C
Operating Temperature Max: 85°C
Qualification: -
Other details
Brand NICHICON
Part Number LLS2D102MELB
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Applications
Industrial
Product details
Capacitance: 1000µF
Voltage(DC): 200V
Voltage(AC): -
Capacitance Tolerance: ± 20%
Capacitor Terminals: Snap-In
Polarity: Polar
Product Range: LS
Product Diameter: 30mm
Product Height: 35mm
Lead Spacing: 10mm
ESR: -
Ripple Current: 3.15A
Qualification: -
Other details
Brand NICHICON
Part Number LLS2D102MELB
Description
Capacitance: 1000µF
Voltage(DC): 200V
Capacitance Tolerance: ± 20%
Product Diameter: 30mm
Product Height: 35mm
Lead Spacing: 10mm
Ripple Current: 3.15A
Part Number LLS2D102MELB
NICHICON LLS2D102MELB Electrolytic Capacitor, Snap-in, 1000 µF, 200 V, ± 20%, Snap-In, 3000 hours @ 85°C | Tanotis