NICHICON UVR1E221MPD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 220UF, 25V, 20%, RADIAL
HomeStore
This is a ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 220UF, 25V, 20%, RADIAL product from NICHICON with the model number UVR1E221MPD1TD
Product details
Operating Temperature Min -40°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 85°C
Voltage Rating 25V
Product Range VR Series
Diameter 8mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 220µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Height 11.5mm
Other details
Brand NICHICON
Part Number UVR1E221MPD1TD
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Packaging / Drawing / Footprint EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 25V
Product Range VR Series
Diameter 8mm
ESR -
Capacitance 220µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Height 11.5mm
Other details
Brand NICHICON
Part Number UVR1E221MPD1TD
Product Information
Shipping & Returns
Description
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 25V
Diameter 8mm
Capacitance 220µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 11.5mm
Part Number UVR1E221MPD1TD
NICHICON UVR1E221MPD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 220UF, 25V, 20%, RADIAL | Tanotis