NICHICON UVR1J222MHD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 2200UF, 63V, 20%, RADIAL
HomeStore
This is a ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 2200UF, 63V, 20%, RADIAL product from NICHICON with the model number UVR1J222MHD
Product details
Operating Temperature Min -40°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 85°C
Voltage Rating 63V
Product Range VR Series
Diameter 18mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 2200µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 35.5mm
Other details
Brand NICHICON
Part Number UVR1J222MHD
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 63V
Product Range VR Series
Diameter 18mm
ESR -
Capacitance 2200µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 35.5mm
Other details
Brand NICHICON
Part Number UVR1J222MHD
Description
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 63V
Diameter 18mm
Capacitance 2200µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 35.5mm
Part Number UVR1J222MHD
NICHICON UVR1J222MHD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 2200UF, 63V, 20%, RADIAL | Tanotis