NICHICON UWT1H4R7MCL1GB ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 4.7UF 50V 20%, SMD
HomeStore
This is a ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 4.7UF 50V 20%, SMD product from NICHICON with the model number UWT1H4R7MCL1GB
Product details
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 85°C
Voltage Rating 50V
AE Capacitor Case Radial Can - SMD
Product Range WT Series
Diameter 5mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 4.7µF
Packaging Cut Tape
Ripple Current AC 19mA
Height 5.4mm
MSL -
Other details
Brand NICHICON
Part Number UWT1H4R7MCL1GB
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Voltage Rating 50V
Product Range WT Series
Diameter 5mm
ESR -
Capacitance 4.7µF
Packaging Cut Tape
Ripple Current AC 19mA
Height 5.4mm
MSL -
Other details
Brand NICHICON
Part Number UWT1H4R7MCL1GB
Description
Voltage Rating 50V
Diameter 5mm
Capacitance 4.7µF
Ripple Current AC 19mA
Height 5.4mm
Part Number UWT1H4R7MCL1GB
NICHICON UWT1H4R7MCL1GB ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 4.7UF 50V 20%, SMD | Tanotis