ONSEMI FQP47P06 Power MOSFET, P Channel, 60 V, 47 A, 0.026 ohm, TO-220, Through Hole
HomeStore
Product Overview
  • Low gate charge (typical 84nC)
  • Low Crss (typical 320pF)
  • 100% avalanche tested
  • ±25V gate to source voltage
  • 62.5°C/W thermal resistance, junction to ambient
  • 0.94°C/W thermal resistance, junction to case
Product details
Technical Specifications
Channel Type
P Channel
Continuous Drain Current Id
47A
Transistor Case Style
TO-220
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
160W
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
SVHC
Lead (27-Jun-2024)
Drain Source Voltage Vds
60V
Drain Source On State Resistance
0.026ohm
Transistor Mounting
Through Hole
Gate Source Threshold Voltage Max
4V
No. of Pins
3Pins
Product Range
QFET
MSL
Other details
Brand ONSEMI
Part Number FQP47P06
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Low Crss (typical 320pF)
  • 100% avalanche tested
  • ±25V gate to source voltage
Product details
Technical Specifications
Channel Type
P Channel
Continuous Drain Current Id
47A
Transistor Case Style
TO-220
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
160W
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
SVHC
Lead (27-Jun-2024)
Drain Source Voltage Vds
60V
0.026ohm
Transistor Mounting
Through Hole
4V
No. of Pins
3Pins
Product Range
QFET
MSL
Other details
Brand ONSEMI
Part Number FQP47P06
Description
  • Low Crss (typical 320pF)
  • 100% avalanche tested
  • ±25V gate to source voltage
47A
10V
160W
175°C
60V
0.026ohm
4V
3Pins
Part Number FQP47P06
ONSEMI FQP47P06 Power MOSFET, P Channel, 60 V, 47 A, 0.026 ohm, TO-220, Through Hole | Tanotis