PANASONIC ECA1HHG102B Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
HomeStore
  • AEC-Q200 compliant
Product details
Capacitance: 1000µF
Voltage(DC): 50V
Capacitance Tolerance: ± 20%
Capacitor Terminals: Radial Leaded
Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C
Polarity: Polar
Capacitor Case / Package: Radial Leaded
Lead Spacing: 5mm
Product Diameter: 12.5mm
Product Length: -
Product Width: -
Product Height: 25mm
Product Range: NHG
ESR: -
Ripple Current: 950mA
Operating Temperature Min: -55°C
Operating Temperature Max: 105°C
Qualification: AEC-Q200
Other details
Brand PANASONIC
Part Number ECA1HHG102B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • AEC-Q200 compliant
Product details
Capacitance: 1000µF
Voltage(DC): 50V
Capacitance Tolerance: ± 20%
Polarity: Polar
Lead Spacing: 5mm
Product Diameter: 12.5mm
Product Length: -
Product Width: -
Product Height: 25mm
Product Range: NHG
ESR: -
Ripple Current: 950mA
Qualification: AEC-Q200
Other details
Brand PANASONIC
Part Number ECA1HHG102B
Description
Capacitance: 1000µF
Voltage(DC): 50V
Capacitance Tolerance: ± 20%
Lead Spacing: 5mm
Product Diameter: 12.5mm
Product Height: 25mm
Ripple Current: 950mA
Part Number ECA1HHG102B
PANASONIC ECA1HHG102B Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar | Tanotis