Panasonic EEEFC1C220AR SMD Aluminium Electrolytic Capacitor Radial Can - 22 µF 16 V 1000 Hours @ 105°C Polar
HomeStore
The Panasonic EEEFC series capacitors are automotive grade, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 1µF to 1500µF. These capacitors are solution for low impedance solutions.
  • SMD Electrolytic
  • Low impedance
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 1000h at 105°C
  • Operating temperature range -40°C to 105°C
  • High reliability
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEEFC1C220AR
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • SMD Electrolytic
  • Low impedance
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 1000h at 105°C
  • High reliability
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEEFC1C220AR
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 1000h at 105°C
Part Number EEEFC1C220AR
Panasonic EEEFC1C220AR SMD Aluminium Electrolytic Capacitor Radial Can - 22 µF 16 V 1000 Hours @ 105°C Polar | Tanotis