
Panasonic EEUEB1J101B Electrolytic Capacitor 100 µF 63 V EB Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
Panasonic EEUEB1J101B Electrolytic Capacitor 100 µF 63 V EB Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | EB Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 15mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | EEUEB1J101B |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Panasonic EEUEB1J101B Electrolytic Capacitor 100 µF 63 V EB Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | EB Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 15mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | EEUEB1J101B |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | EB Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 15mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | EEUEB1J101B |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









