Panasonic EEUED2D220 Electrolytic Capacitor 22 µF 200 V ± 20% Radial Leaded 8000 Hours @ 105°C Polar
HomeStore
The Panasonic ED series capacitors are type A, radial leaded, polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance values ranges from 10µF to 330µF. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life.
  • High reliability
  • Rated voltage range from 160VDC to 450VDC
  • ±20% tolerance
  • Endurance is 10000h at 105°C
  • Operating temperature range -25°C to 105°C
  • Capacitor size varies from 10mm x 20mm to 18mm x 40mm (D x L)
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUED2D220
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • High reliability
  • ±20% tolerance
  • Endurance is 10000h at 105°C
Applications
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUED2D220
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • ±20% tolerance
  • Endurance is 10000h at 105°C
Part Number EEUED2D220
Panasonic EEUED2D220 Electrolytic Capacitor 22 µF 200 V ± 20% Radial Leaded 8000 Hours @ 105°C Polar | Tanotis