Panasonic EEUFC1H821 EEUFC1H821 Electrolytic Capacitor 820 µF 50 V ± 20% Radial Leaded 5000 Hours @ 105°C Polar
HomeStore
The Panasonic EEUFC series capacitors are automotive grade, radial polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 1µF to 1500µF. These capacitors are solution for low impedance solutions.
  • High reliability
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 1000h to 5000h at 105°C
  • Operating temperature range -55°C to 105°C
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUFC1H821
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • High reliability
  • Tolerance of ±20%
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUFC1H821
Description
  • Tolerance of ±20%
Part Number EEUFC1H821
Panasonic EEUFC1H821 EEUFC1H821 Electrolytic Capacitor 820 µF 50 V ± 20% Radial Leaded 5000 Hours @ 105°C Polar | Tanotis