Panasonic EEUFR1E471 Electrolytic Capacitor 470 µF 25 V ± 20% Radial Leaded 6000 Hours @ 105°C Polar
HomeStore
The Panasonic FR series capacitors are type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 4.7µF to 8200µF. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. In comparison to Panasonic FM series, the FR series capacitors can achieve a endurance upgrade of up to 100% and a capacitance increase of up to 30% by improving material technology.
  • Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 5000h to 10000h at 105°C
  • Operating temperature range -40°C to 105°C
  • High reliability
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUFR1E471
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Tolerance of ±20%
  • High reliability
Applications
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUFR1E471
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Tolerance of ±20%
Part Number EEUFR1E471
Panasonic EEUFR1E471 Electrolytic Capacitor 470 µF 25 V ± 20% Radial Leaded 6000 Hours @ 105°C Polar | Tanotis