PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA2AAM101X Electrolytic Capacitor, 100 µF, 100 V, AM Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 100 µF, 100 V, AM Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number ECA2AAM101X
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 100V
Product Range AM Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 85°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number ECA2AAM101X
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 100V
Product Range AM Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
Operating Temperature Max 85°C
ESR -
Other details
Part Number ECA2AAM101X
Description
Capacitance 100µF
Voltage Rating 100V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
Operating Temperature Max 85°C
Part Number ECA2AAM101X
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA2AAM101X Electrolytic Capacitor, 100 µF, 100 V, AM Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm | Tanotis