PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECEA1HN330U Electrolytic Capacitor, SU(Bi-polar) Series, 33 µF, ± 20%, 50 V, 8 mm, Radial Leaded
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, SU(Bi-polar) Series, 33 µF, ± 20%, 50 V, 8 mm, Radial Leaded product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number ECEA1HN330U
Product details
Operating Temperature Min -40°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 85°C
Voltage Rating 50V
Product Range SU(Bi-polar) Series
Diameter 8mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 33µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 11.5mm
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number ECEA1HN330U
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 50V
Diameter 8mm
ESR -
Capacitance 33µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 11.5mm
Other details
Part Number ECEA1HN330U
Description
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 50V
Diameter 8mm
Capacitance 33µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 11.5mm
Part Number ECEA1HN330U
You may also like
-70%NEW
WURTH ELEKTRONIK 860021383023 Electrolytic Capacitor, 150 �F, 400 V, WCAP-ATG5 Series, � 20%, Radial Leaded, 22 mm
NEW
WURTH ELEKTRONIK 860040673003 Electrolytic Capacitor, 56 �F, 50 V, WCAP-ATUL Series, � 20%, Radial Leaded, 6.3 mm