PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEEFK1E391SP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 390 µF, 25 V, 0.16 ohm, FKS Series
HomeStore
This is a SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 390 µF, 25 V, 0.16 ohm, FKS Series product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEEFK1E391SP
Product details
AE Capacitor Case Radial Can - SMD
Capacitance 390µF
Voltage Rating 25V
ESR 0.16ohm
Product Range FKS Series
Packaging Cut Tape
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Ripple Current AC 600mA
Diameter 8mm
Height 10.2mm
Automotive Qualification Standard AEC-Q200
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEEFK1E391SP
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 390µF
Voltage Rating 25V
ESR 0.16ohm
Product Range FKS Series
Packaging Cut Tape
Ripple Current AC 600mA
Diameter 8mm
Height 10.2mm
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Part Number EEEFK1E391SP
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 390µF
Voltage Rating 25V
ESR 0.16ohm
Ripple Current AC 600mA
Diameter 8mm
Height 10.2mm
Part Number EEEFK1E391SP
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEEFK1E391SP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 390 µF, 25 V, 0.16 ohm, FKS Series | Tanotis