
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEEFK1E391SP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 390 µF, 25 V, 0.16 ohm, FKS Series
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEEFK1E391SP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 390 µF, 25 V, 0.16 ohm, FKS Series
Product details
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Capacitance | 390µF |
| Voltage Rating | 25V |
| ESR | 0.16ohm |
| Product Range | FKS Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Ripple Current AC | 600mA |
| Diameter | 8mm |
| Height | 10.2mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEEFK1E391SP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEEFK1E391SP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 390 µF, 25 V, 0.16 ohm, FKS Series
Product details
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Capacitance | 390µF |
| Voltage Rating | 25V |
| ESR | 0.16ohm |
| Product Range | FKS Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Ripple Current AC | 600mA |
| Diameter | 8mm |
| Height | 10.2mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEEFK1E391SP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Capacitance | 390µF |
| Voltage Rating | 25V |
| ESR | 0.16ohm |
| Product Range | FKS Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Ripple Current AC | 600mA |
| Diameter | 8mm |
| Height | 10.2mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEEFK1E391SP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









