
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEETC1C391UP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 390 �F, 16 V, 0.2 ohm, TCU Series
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEETC1C391UP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 390 �F, 16 V, 0.2 ohm, TCU Series
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 125�C |
| Voltage Rating | 16V |
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Product Range | TCU Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 390�F |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current AC | 410mA |
| Height | 10.2mm |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEETC1C391UP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEETC1C391UP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 390 �F, 16 V, 0.2 ohm, TCU Series
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 125�C |
| Voltage Rating | 16V |
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Product Range | TCU Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 390�F |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current AC | 410mA |
| Height | 10.2mm |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEETC1C391UP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 125�C |
| Voltage Rating | 16V |
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Product Range | TCU Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 390�F |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current AC | 410mA |
| Height | 10.2mm |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEETC1C391UP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









