PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUED2C101S Electrolytic Capacitor, ED Series, 100 µF, ± 20%, 160 V, 16 mm, Radial Leaded
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, ED Series, 100 µF, ± 20%, 160 V, 16 mm, Radial Leaded product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUED2C101S
Product details
Operating Temperature Min -25°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 10000 hours @ 105°C
Voltage Rating 160V
Product Range ED Series
Diameter 16mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 100µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 20mm
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUED2C101S
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Voltage Rating 160V
Product Range ED Series
Diameter 16mm
ESR -
Capacitance 100µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 20mm
Other details
Part Number EEUED2C101S
Description
Voltage Rating 160V
Diameter 16mm
Capacitance 100µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 20mm
Part Number EEUED2C101S
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUED2C101S Electrolytic Capacitor, ED Series, 100 µF, ± 20%, 160 V, 16 mm, Radial Leaded | Tanotis