
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1C122 Electrolytic Capacitor, 1200 µF, 16 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1C122 Electrolytic Capacitor, 1200 µF, 16 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
- High reliability
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
- Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 1000h to 5000h at 105°C
- Operating temperature range -55°C to 105°C
Applications
Automotive, Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | FC Series |
| Diameter | 10mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| ESR | - |
| Capacitance | 1200µF |
| Lead Spacing | 5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 25mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFC1C122 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.61
-70%$1.61
$0.48PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1C122 Electrolytic Capacitor, 1200 µF, 16 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
- High reliability
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
- Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 1000h to 5000h at 105°C
- Operating temperature range -55°C to 105°C
Applications
Automotive, Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | FC Series |
| Diameter | 10mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| ESR | - |
| Capacitance | 1200µF |
| Lead Spacing | 5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 25mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFC1C122 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- High reliability
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
- Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 1000h to 5000h at 105°C
- Operating temperature range -55°C to 105°C
Applications
Automotive, Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | FC Series |
| Diameter | 10mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| ESR | - |
| Capacitance | 1200µF |
| Lead Spacing | 5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 25mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFC1C122 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









