PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1C122 Electrolytic Capacitor, 1200 µF, 16 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
HomeStore
The Panasonic FC series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 2.2µF to 15000µF. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
  • High reliability
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 1000h to 5000h at 105°C
  • Operating temperature range -55°C to 105°C
Applications
Automotive, Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Operating Temperature Min -55°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 3000 hours @ 105°C
Voltage Rating 16V
Product Range FC Series
Diameter 10mm
Automotive Qualification Standard AEC-Q200
ESR -
Capacitance 1200µF
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 25mm
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUFC1C122
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • High reliability
  • Tolerance of ±20%
Applications
Product details
Voltage Rating 16V
Product Range FC Series
Diameter 10mm
ESR -
Capacitance 1200µF
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 25mm
Other details
Part Number EEUFC1C122
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Tolerance of ±20%
Voltage Rating 16V
Diameter 10mm
Capacitance 1200µF
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 25mm
Part Number EEUFC1C122
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1C122 Electrolytic Capacitor, 1200 µF, 16 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm | Tanotis