PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1J680 Electrolytic Capacitor, 68 µF, 63 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 68 µF, 63 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUFC1J680
Product details
Capacitance 68µF
Voltage Rating 63V
Product Range FC Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 8mm
Packaging Each
Lead Spacing 3.5mm
Height 11.5mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard AEC-Q200
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUFC1J680
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 68µF
Voltage Rating 63V
Product Range FC Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 8mm
Packaging Each
Lead Spacing 3.5mm
Height 11.5mm
ESR -
Other details
Part Number EEUFC1J680
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 68µF
Voltage Rating 63V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 8mm
Lead Spacing 3.5mm
Height 11.5mm
Part Number EEUFC1J680
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1J680 Electrolytic Capacitor, 68 µF, 63 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm | Tanotis