
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1J680 Electrolytic Capacitor, 68 µF, 63 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1J680 Electrolytic Capacitor, 68 µF, 63 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
Product details
| Capacitance | 68µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | FC Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11.5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFC1J680 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1J680 Electrolytic Capacitor, 68 µF, 63 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
Product details
| Capacitance | 68µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | FC Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11.5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFC1J680 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 68µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | FC Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11.5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFC1J680 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









