PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFR1H151B Electrolytic Capacitor, 150 µF, 50 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 150 µF, 50 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUFR1H151B
Product details
Capacitance 150µF
Voltage Rating 50V
Product Range FR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 12.5mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 6000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUFR1H151B
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 150µF
Voltage Rating 50V
Product Range FR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 12.5mm
ESR -
Other details
Part Number EEUFR1H151B
Description
Capacitance 150µF
Voltage Rating 50V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 12.5mm
Part Number EEUFR1H151B
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFR1H151B Electrolytic Capacitor, 150 µF, 50 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm | Tanotis