PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFR1J151 Electrolytic Capacitor, Low ESR, 150 µF, 63 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, Low ESR, 150 µF, 63 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUFR1J151
Product details
Capacitance 150µF
Voltage Rating 63V
Product Range FR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 8000 hours @ 105°C
ESR 0.045ohm
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUFR1J151
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 150µF
Voltage Rating 63V
Product Range FR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
ESR 0.045ohm
Other details
Part Number EEUFR1J151
Description
Capacitance 150µF
Voltage Rating 63V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
ESR 0.045ohm
Part Number EEUFR1J151
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFR1J151 Electrolytic Capacitor, Low ESR, 150 µF, 63 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm | Tanotis