PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFR1J271 Electrolytic Capacitor, Low ESR, 270 µF, 63 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 12.5 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, Low ESR, 270 µF, 63 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 12.5 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUFR1J271
Product details
Capacitance 270µF
Voltage Rating 63V
Product Range FR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 12.5mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 20mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 10000 hours @ 105°C
ESR 0.33ohm
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUFR1J271
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 270µF
Voltage Rating 63V
Product Range FR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 12.5mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 20mm
ESR 0.33ohm
Other details
Part Number EEUFR1J271
Description
Capacitance 270µF
Voltage Rating 63V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 12.5mm
Lead Spacing 5mm
Height 20mm
ESR 0.33ohm
Part Number EEUFR1J271
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFR1J271 Electrolytic Capacitor, Low ESR, 270 µF, 63 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 12.5 mm | Tanotis