Panasonic Electronic Components EEUHD1V332B Electrolytic Capacitor 3300 µF 35 V HD Series ± 20% Radial Leaded 16 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 3300 µF, 35 V, HD Series, ± 20%, Radial Leaded, 16 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUHD1V332B
Product details
Capacitance 3300µF
Voltage Rating 35V
Product Range HD Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 25mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUHD1V332B
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 3300µF
Voltage Rating 35V
Product Range HD Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 25mm
ESR -
Other details
Part Number EEUHD1V332B
Description
Capacitance 3300µF
Voltage Rating 35V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 25mm
Part Number EEUHD1V332B
Panasonic Electronic Components EEUHD1V332B Electrolytic Capacitor 3300 µF 35 V HD Series ± 20% Radial Leaded 16 mm | Tanotis