
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUHD1V682 Electrolytic Capacitor, HD Series, 6800 µF, ± 20%, 35 V, 18 mm, Radial Leaded
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUHD1V682 Electrolytic Capacitor, HD Series, 6800 µF, ± 20%, 35 V, 18 mm, Radial Leaded
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | HD Series |
| Diameter | 18mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 6800µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 35.5mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUHD1V682 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $7.11
-70%$7.11
$2.13PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUHD1V682 Electrolytic Capacitor, HD Series, 6800 µF, ± 20%, 35 V, 18 mm, Radial Leaded
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | HD Series |
| Diameter | 18mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 6800µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 35.5mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUHD1V682 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | HD Series |
| Diameter | 18mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 6800µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 35.5mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUHD1V682 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









