
PANDUIT SE25PSC-TR0 Sleeving, Expandable Non Fray, Braided, 61 m, 200 ft, 11.1 mm, PET (Polyethylene Terephthalate)
PANDUIT SE25PSC-TR0 Sleeving, Expandable Non Fray, Braided, 61 m, 200 ft, 11.1 mm, PET (Polyethylene Terephthalate)
- Light-weight and durable protection
- Highly flexible open weave
- -70 to 125°C Temperature range
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Sleeving Material | PET (Polyethylene Terephthalate) |
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Internal Diameter | 11.1mm |
| Length - Imperial | 200ft |
| Product Range | Braid Se Series |
| Sleeving Colour | Black |
| Length - Metric | 61m |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | SE25PSC-TR0 |
| Quantity | Reel ofĀ 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $898.32
-70%$898.32
$269.50PANDUIT SE25PSC-TR0 Sleeving, Expandable Non Fray, Braided, 61 m, 200 ft, 11.1 mm, PET (Polyethylene Terephthalate)
- Light-weight and durable protection
- Highly flexible open weave
- -70 to 125°C Temperature range
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Sleeving Material | PET (Polyethylene Terephthalate) |
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Internal Diameter | 11.1mm |
| Length - Imperial | 200ft |
| Product Range | Braid Se Series |
| Sleeving Colour | Black |
| Length - Metric | 61m |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | SE25PSC-TR0 |
| Quantity | Reel ofĀ 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Light-weight and durable protection
- Highly flexible open weave
- -70 to 125°C Temperature range
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Sleeving Material | PET (Polyethylene Terephthalate) |
| Sleeving / Tubing Type | Braided |
| Internal Diameter | 11.1mm |
| Length - Imperial | 200ft |
| Product Range | Braid Se Series |
| Sleeving Colour | Black |
| Length - Metric | 61m |
Other details
| Brand | PANDUIT |
| Part Number | SE25PSC-TR0 |
| Quantity | Reel ofĀ 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











