PHOENIX CONTACT 2904598 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU), Laboratory Equipment, 1 Output, 60 W, 24 VDC, 2.5 A QUINT4-PS/1AC/24DC/2.5/SC
HomeStore
  • Nominal input voltage range from 100VAC to 240VAC (-15 % to+10 %), nominal output voltage is 24VDC
  • Nominal output current is 2.5A, output power is 60W, 75W, 120W
  • Typical efficiency is 91.9% (120VAC), 92.6% (230VAC)
  • Starting of heavy loads with dynamic boost, switching frequency range from 30 to 150kHz (PFC stage)
  • Preventive function monitoring indicates critical operating states before errors occur
  • High efficiency and long service life, with low power dissipation and low heating
  • Space savings in the control cabinet due to a narrow, slim-line design
  • IP20 degree of protection, screw input and output connection, plastic housing material
  • Operating ambient temperature range from -25°C to 70°C
  • Dimension(W x H x D) is 32 x 99 x 90mm
Product details
Power Supply Applications: Laboratory Equipment
No. of Outputs: 1 Output
Output Power Max: 60W
Output Voltage - Output 1: 24VDC
Output Current - Output 1: 2.5A
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Output Voltage - Output 4: -
Output Current - Output 4: -
Input Voltage VAC: 100V AC to 240V AC
Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
Product Range: QUINT POWER Series
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number 2904598
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
No. of Outputs: 1 Output
Output Power Max: 60W
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Output Voltage - Output 4: -
Output Current - Output 4: -
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number 2904598
Description
Output Power Max: 60W
PHOENIX CONTACT 2904598 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU), Laboratory Equipment, 1 Output, 60 W, 24 VDC, 2.5 A QUINT4-PS/1AC/24DC/2.5/SC | Tanotis