PRO POWER CGFC-18/6-0 Heat Shrink Tubing, CGFC Series Polyolefin, 18 mm, 0.708 ", 3:1, Black, 9.84 ft, 3 m
- Available in variety of colours
- Good chemical and solvent resistance
- Operating temperature range -40�C to 135�C
- Minimum shrink temperature is 80�C
- Minimum full recovery temperature is 120�C
- 3:1 shrink ratio
- Available in wide range of lengths
Applications
Industrial
Product details
| Length - Metric | 3m |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.236" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.708" |
| Length - Imperial | 9.84ft |
| I.D. Supplied - Metric | 18mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 6mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | CGFC-18/6-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
- 3:1 shrink ratio
Applications
Industrial
Product details
| Length - Metric | 3m |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Length - Imperial | 9.84ft |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | CGFC-18/6-0 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
Description