PRO POWER CGFC-18/6-9 Heat Shrink Tubing, Fluid Resistance Flexible Polyolefin, 18 mm, 0.708 ", 3:1, White, 9.84 ft, 3 m
Product details
| I.D. Supplied - Metric | 18mm |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.708" |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Shrink Tubing / Boot Colour | White |
| Length - Imperial | 9.84ft |
| Length - Metric | 3m |
| I.D. Recovered Max - Metric | 6mm |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.236" |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Product Range | CGFC Series |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | CGFC-18/6-9 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
Product details
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Length - Imperial | 9.84ft |
| Length - Metric | 3m |
Other details
| Brand | PRO POWER |
| Part Number | CGFC-18/6-9 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
Description