RAYCHEM - TE CONNECTIVITY HRSR-060FR-10 Heat Shrink Tubing, High Ratio Semirigid, 15.3 mm, 0.602 ", 5.6:1, Black, 10 ", 254 mm
HomeStore
  • Tubing environmentally seals and protects components and interconnections
  • Medium wall provides increased mechanical protection
Applications
Automotive, Safety, Commercial, Consumer Electronics
Product details
Length - Metric 254mm
Shrink Tubing / Boot Material PO (Polyolefin)
Shrink Ratio 5.6:1
I.D. Recovered Max - Imperial 0.153"
I.D. Supplied - Imperial 0.602"
Length - Imperial 10"
I.D. Supplied - Metric 15.3mm
Product Range -
I.D. Recovered Max - Metric 3.9mm
Shrink Tubing / Boot Colour Black
Other details
Brand RAYCHEM - TE CONNECTIVITY
Part Number HRSR-060FR-10
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Product details
Length - Metric 254mm
Shrink Ratio 5.6:1
Length - Imperial 10"
I.D. Supplied - Metric 15.3mm
Product Range -
Other details
Part Number HRSR-060FR-10
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Length - Metric 254mm
Length - Imperial 10"
I.D. Supplied - Metric 15.3mm
Part Number HRSR-060FR-10
RAYCHEM - TE CONNECTIVITY HRSR-060FR-10 Heat Shrink Tubing, High Ratio Semirigid, 15.3 mm, 0.602 ", 5.6:1, Black, 10 ", 254 mm | Tanotis