RAYCHEM - TE CONNECTIVITY RNF-100-1/16-0-STK Heat Shrink Tubing, Flexible Flame Retardant, 1.6 mm, 0.062 ", 2:1, Black, 4 ft, 1.22 m
HomeStore
  • Irradiated modified polyolefin material
  • Flexible coloured polyolefin tubing
  • Single wall type
  • Maximum working voltage of 600V
  • Wide range of colours and sizes
  • 2:1 shrink ratio
  • Fluid types suited are aviation Fuel, Hydraulic Fluid, Lubricating Oil, Water
  • Compliant to MIL-DTL-23053/5 Class 1&2 standard
  • Minimum shrink temperature +121�C
  • Operating temperature range -55�C to +135�C
Applications
Industrial
Product details
Length - Metric 1.22m
Shrink Tubing / Boot Material PO (Polyolefin)
Shrink Ratio 2:1
I.D. Recovered Max - Imperial 0.031"
I.D. Supplied - Imperial 0.062"
Length - Imperial 4ft
I.D. Supplied - Metric 1.6mm
Product Range RNF-100 Series
I.D. Recovered Max - Metric 0.8mm
Shrink Tubing / Boot Colour Black
Other details
Brand RAYCHEM - TE CONNECTIVITY
Part Number RNF-100-1/16-0-STK
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Single wall type
  • 2:1 shrink ratio
Applications
Industrial
Product details
Length - Metric 1.22m
Shrink Ratio 2:1
Length - Imperial 4ft
I.D. Supplied - Metric 1.6mm
Product Range RNF-100 Series
Other details
Part Number RNF-100-1/16-0-STK
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
I.D. Supplied - Metric 1.6mm
Part Number RNF-100-1/16-0-STK
RAYCHEM - TE CONNECTIVITY RNF-100-1/16-0-STK Heat Shrink Tubing, Flexible Flame Retardant, 1.6 mm, 0.062 ", 2:1, Black, 4 ft, 1.22 m | Tanotis