RECOM POWER RACM06E-24SK/277 AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, Industrial, Household, Medical, 1 Output, 6 W, 24 VDC
HomeStore
  • 80-305VAC input voltage range, 24VDC nominal output voltage
  • 250mA maximum output current, 83% typical efficiency
  • 6Watt output up to 60°C
  • Operating temperature range from -40°C to +90°C
  • OVC III rated up to 5000m altitude, 2MOPP rating, BF ready
  • EN55032 class "B" compliant at floating load, 3 years warranty
  • 130KHz input operating frequency, 4KVAC isolation voltage (1 minute, I/P to O/P)
  • Short circuit protection, overvoltage protection, overvoltage and overtemperature protection
  • Internal EMI Filter supports compliance to EN55032 class "B" in floating output configurations
  • Based on a 25.4mm x 25.4mm footprint and fits into a low profile of just 17mm
Product details
Power Supply Applications: ITE, Industrial, Household, Medical
No. of Outputs: 1 Output
Output Power Max: 6W
Output Voltage - Output 1: 24VDC
Output Current - Output 1: 250mA
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Power Supply Output Type: Fixed
Input Voltage VAC: 80V AC to 305V AC
Width: 25.4mm
Height: 25.4mm
Depth: 16.7mm