RUBYCON 450BXC47MEFC18X25 Electrolytic Capacitor, Miniature, BXC Series, 47 µF, ± 20%, 450 V, 18 mm, Radial Leaded
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, Miniature, BXC Series, 47 µF, ± 20%, 450 V, 18 mm, Radial Leaded product from RUBYCON with the model number 450BXC47MEFC18X25
Product details
Operating Temperature Min -25°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 12000 hours @ 105°C
Voltage Rating 450V
Product Range BXC Series
Diameter 18mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 47µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 25mm
Other details
Brand RUBYCON
Part Number 450BXC47MEFC18X25
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Voltage Rating 450V
Product Range BXC Series
Diameter 18mm
ESR -
Capacitance 47µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 25mm
Other details
Brand RUBYCON
Part Number 450BXC47MEFC18X25
Description
Voltage Rating 450V
Diameter 18mm
Capacitance 47µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 25mm
Part Number 450BXC47MEFC18X25
RUBYCON 450BXC47MEFC18X25 Electrolytic Capacitor, Miniature, BXC Series, 47 µF, ± 20%, 450 V, 18 mm, Radial Leaded | Tanotis