
Schneider Electric NSYPLM3025G Plastic Enclosure Wall Mount Polyester (PET) Glass Fibre Reinforced 308 mm 255 160
Schneider Electric NSYPLM3025G Plastic Enclosure Wall Mount Polyester (PET) Glass Fibre Reinforced 308 mm 255 160
Product details
| Enclosure Type | Wall Mount |
| Enclosure Material | Polyester (PET), Glass Fibre Reinforced |
| External Height - Metric | 308mm |
| External Width - Metric | 255mm |
| External Depth - Metric | 160mm |
| IP Rating | IP66 |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | NEMA 4X, 13 |
| External Height - Imperial | 12.13" |
| External Width - Imperial | 10.04" |
| External Depth - Imperial | 6.3" |
| Product Range | Thalassa PLM Series |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYPLM3025G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $190.39
-70%$190.39
$57.12Schneider Electric NSYPLM3025G Plastic Enclosure Wall Mount Polyester (PET) Glass Fibre Reinforced 308 mm 255 160
Product details
| Enclosure Type | Wall Mount |
| Enclosure Material | Polyester (PET), Glass Fibre Reinforced |
| External Height - Metric | 308mm |
| External Width - Metric | 255mm |
| External Depth - Metric | 160mm |
| IP Rating | IP66 |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | NEMA 4X, 13 |
| External Height - Imperial | 12.13" |
| External Width - Imperial | 10.04" |
| External Depth - Imperial | 6.3" |
| Product Range | Thalassa PLM Series |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYPLM3025G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Enclosure Type | Wall Mount |
| Enclosure Material | Polyester (PET), Glass Fibre Reinforced |
| External Height - Metric | 308mm |
| External Width - Metric | 255mm |
| External Depth - Metric | 160mm |
| IP Rating | IP66 |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | NEMA 4X, 13 |
| External Height - Imperial | 12.13" |
| External Width - Imperial | 10.04" |
| External Depth - Imperial | 6.3" |
| Product Range | Thalassa PLM Series |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYPLM3025G |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











