
SCHNEIDER ELECTRIC NSYSBM20408 Metallic Enclosure, Spacial SBM, Flat Box, IP66, NEMA 4X, Industrial, 200 mm, 400 mm, 80 mm, Steel
SCHNEIDER ELECTRIC NSYSBM20408 Metallic Enclosure, Spacial SBM, Flat Box, IP66, NEMA 4X, Industrial, 200 mm, 400 mm, 80 mm, Steel
Product details
| External Depth - Imperial | 3.15" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 400mm |
| Enclosure Type | Industrial |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 200mm |
| External Height - Imperial | 7.874" |
| External Width - Imperial | 15.748" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 80mm |
| Enclosure Material | Steel |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYSBM20408 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
SCHNEIDER ELECTRIC NSYSBM20408 Metallic Enclosure, Spacial SBM, Flat Box, IP66, NEMA 4X, Industrial, 200 mm, 400 mm, 80 mm, Steel
Product details
| External Depth - Imperial | 3.15" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 400mm |
| Enclosure Type | Industrial |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 200mm |
| External Height - Imperial | 7.874" |
| External Width - Imperial | 15.748" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 80mm |
| Enclosure Material | Steel |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYSBM20408 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| External Depth - Imperial | 3.15" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 400mm |
| Enclosure Type | Industrial |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 200mm |
| External Height - Imperial | 7.874" |
| External Width - Imperial | 15.748" |
| Product Range | - |
| IP Rating | IP66 |
| External Depth - Metric | 80mm |
| Enclosure Material | Steel |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYSBM20408 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











