
SCHRACK - TE CONNECTIVITY V23061B1005A501 Power Relay, Miniature, SPDT, 12 VDC, 8 A, V23061 Series, Through Hole, Non Latching
SCHRACK - TE CONNECTIVITY V23061B1005A501 Power Relay, Miniature, SPDT, 12 VDC, 8 A, V23061 Series, Through Hole, Non Latching
Product details
| Relay Terminals | Solder |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Coil Resistance | 652ohm |
| Coil Type | Non Latching |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Current | 8A |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Product Range | V23061 Series |
| Approvals & Standards | UL |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Contact Voltage VDC | - |
Other details
| Brand | SCHRACK - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | V23061B1005A501 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
SCHRACK - TE CONNECTIVITY V23061B1005A501 Power Relay, Miniature, SPDT, 12 VDC, 8 A, V23061 Series, Through Hole, Non Latching
Product details
| Relay Terminals | Solder |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Coil Resistance | 652ohm |
| Coil Type | Non Latching |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Current | 8A |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Product Range | V23061 Series |
| Approvals & Standards | UL |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Contact Voltage VDC | - |
Other details
| Brand | SCHRACK - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | V23061B1005A501 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Relay Terminals | Solder |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Coil Resistance | 652ohm |
| Coil Type | Non Latching |
| Contact Voltage VAC | 250V |
| Contact Configuration | SPDT |
| Contact Current | 8A |
| Contact Material | Silver Nickel |
| Product Range | V23061 Series |
| Approvals & Standards | UL |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Contact Voltage VDC | - |
Other details
| Brand | SCHRACK - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | V23061B1005A501 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











