TDK-LAMBDA DPP100-24 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 100 W, 24 VDC, 4.2 A
HomeStore
The DPP100-24 is a 24V/100W 1-output DIN-rail mount Power Supply features a compact size universal input, convection cooled, greater than 120% over-current protection 125 to 137.5%, cycle AC line to reset overvoltage protection. This power supply supports global use, easier system configuration and integration. This power supply output is fixed and can be adjustable.
  • <50mV (20MHz bandwidth) Ripple/noise
  • 87% Efficiency
  • >20ms Hold-up time (115VAC input)
  • -10 to 71°C Operating temperature range
Applications
Industrial, Automation & Process Control, Test & Measurement
Warnings
Product details
Power Supply Applications: ITE
No. of Outputs: 1 Output
Output Power Max: 100W
Output Voltage - Output 1: 24VDC
Output Current - Output 1: 4.2A
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Output Voltage - Output 4: -
Output Current - Output 4: -
Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
Product Range: DPP Series
Other details
Brand TDK-LAMBDA
Part Number DPP100-24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
More Images
TDK-LAMBDA DPP100-24 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 100 W, 24 VDC, 4.2 A - Image 2
  • 87% Efficiency
Applications
Warnings
Product details
Power Supply Applications: ITE
No. of Outputs: 1 Output
Output Power Max: 100W
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Output Voltage - Output 4: -
Output Current - Output 4: -
Product Range: DPP Series
Other details
Brand TDK-LAMBDA
Part Number DPP100-24
Description
  • 87% Efficiency
Output Power Max: 100W
Part Number DPP100-24
TDK-LAMBDA DPP100-24 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 100 W, 24 VDC, 4.2 A | Tanotis