TE Connectivity CPF0402B7K68E1 SMD Chip Resistor 7.68 Kohm ± 0.1% 62.5 mW 0402 [1005 Metric] Thin Film Precision Low TCR
HomeStore
The TE Connectivity CPF series are high stability, thin film precision chip resistors. The resistance range includes E24 and E96 decade values from 1ohm to 3Mohm. These resistors offer various power dissipations relating to chip size and are suitable for all applications where close accuracy and stability are essential. CPF series thin film fixed precision resistors have accurate and uniform physical dimensions to facilitate placement.
  • EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 2010, 2512 chip sizes available
  • Available in 15ppm/°C, 25ppm/°C and 50ppm/°C temperature coefficient values
  • ±0.1%, ±0.5% and ±1% tolerance
  • Electroplated 100% matte Sn finish
  • Operating temperature range -55°C to 155°C
  • Available in 15V, 25V, 50V, 100V and 150V operating voltages
  • Stability of 0.5%
  • 31.5mW, 63mW, 100mW, 125mW, 250mW and 500mW rated power options at 70°C
Other details
Brand TE CONNECTIVITY
Part Number CPF0402B7K68E1
  • Stability of 0.5%
Other details
Brand TE CONNECTIVITY
Part Number CPF0402B7K68E1
Description
  • Stability of 0.5%
Part Number CPF0402B7K68E1
TE Connectivity CPF0402B7K68E1 SMD Chip Resistor 7.68 Kohm ± 0.1% 62.5 mW 0402 [1005 Metric] Thin Film Precision Low TCR | Tanotis