Unitedsic UF3SC120016K3S Silicon Carbide Mosfet Single N Channel 107 A 1.2 kV 0.016 ohm TO-247
HomeStore
This is a UF3SC120016K3S Silicon Carbide MOSFET , Single, N Channel, 107 A, 1.2 kV, 0.016 ohm, TO-247 product from UNITEDSIC with the model number UF3SC120016K3S
Product details
MOSFET Module Configuration Single
Channel Type N Channel
Continuous Drain Current Id 107A
Drain Source Voltage Vds 1.2kV
Drain Source On State Resistance 0.016ohm
Transistor Case Style TO-247
No. of Pins 3Pins
Rds(on) Test Voltage 12V
Gate Source Threshold Voltage Max 4.7V
Power Dissipation 517W
Operating Temperature Max 175°C
Product Range -
Other details
Brand UNITEDSIC
Part Number UF3SC120016K3S
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Channel Type N Channel
Drain Source Voltage Vds 1.2kV
Transistor Case Style TO-247
No. of Pins 3Pins
Rds(on) Test Voltage 12V
Power Dissipation 517W
Product Range -
Other details
Brand UNITEDSIC
Part Number UF3SC120016K3S
Description
Drain Source Voltage Vds 1.2kV
No. of Pins 3Pins
Rds(on) Test Voltage 12V
Power Dissipation 517W
Part Number UF3SC120016K3S
Unitedsic UF3SC120016K3S Silicon Carbide Mosfet Single N Channel 107 A 1.2 kV 0.016 ohm TO-247 | Tanotis