Vishay Foil Resistors Y14880R05000B89R Y14880R05000B89R SMD Current Sense Resistor 0.05 ohm 3637 [9194 Metric] 2 W ± 0.1% Metal Strip
HomeStore
This is a Y14880R05000B89R SMD Current Sense Resistor , 0.05 ohm, 3637 [9194 Metric], 2 W, ± 0.1%, Metal Strip product from VISHAY FOIL RESISTORS with the model number Y14880R05000B89R
Product details
Resistance 0.05ohm
Product Range -
Resistor Case / Package 3637 [9194 Metric]
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 0.1%
Resistor Technology Metal Strip
Temperature Coefficient ± 35ppm/°C
Product Length 9.14mm
Product Width 9.39mm
Product Height 0.635mm
Operating Temperature Min -65°C
Operating Temperature Max 170°C
Qualification -
Other details
Brand VISHAY FOIL RESISTORS
Part Number Y14880R05000B89R
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Resistance 0.05ohm
Product Range -
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 0.1%
Product Length 9.14mm
Product Width 9.39mm
Product Height 0.635mm
Qualification -
Other details
Brand VISHAY FOIL RESISTORS
Part Number Y14880R05000B89R
Description
Resistance 0.05ohm
Power Rating 2W
Resistance Tolerance ± 0.1%
Product Length 9.14mm
Product Width 9.39mm
Product Height 0.635mm
Part Number Y14880R05000B89R
Vishay Foil Resistors Y14880R05000B89R Y14880R05000B89R SMD Current Sense Resistor 0.05 ohm 3637 [9194 Metric] 2 W ± 0.1% Metal Strip | Tanotis