VISHAY MAL211818221E3 Electrolytic Capacitor, 220 µF, 63 V, ± 20%, Axial Leaded, 8000 hours @ 125°C, Polar
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
220µF
Open menu
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
8000 hours @ 125°C
Open menu
Capacitor Case / Package
Axial Leaded
Product Diameter
12.5mm
Product Width
Product Range
118 AHT Series
Ripple Current
550mA
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
63V
Capacitor Terminals
Axial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
Product Length
30mm
Product Height
ESR
0.94ohm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand VISHAY
Part Number MAL211818221E3
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Capacitance
220µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
8000 hours @ 125°C
Capacitor Case / Package
Product Diameter
12.5mm
Product Width
Product Range
118 AHT Series
Ripple Current
550mA
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
63V
Capacitor Terminals
Polarity
Polar
Lead Spacing
Product Length
30mm
Product Height
ESR
0.94ohm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand VISHAY
Part Number MAL211818221E3
220µF
± 20%
8000 hours @ 125°C
12.5mm
550mA
125°C
63V
30mm
0.94ohm
-55°C
Part Number MAL211818221E3
VISHAY MAL211818221E3 Electrolytic Capacitor, 220 µF, 63 V, ± 20%, Axial Leaded, 8000 hours @ 125°C, Polar | Tanotis